Skuteczna pielęgnacja skóry trądzikowej

Skuteczna pielęgnacja skóry trądzikowej

Przyczyna trądziku i plam może być skomplikowana do określenia. Na to, co może wydawać się problemem związanym z powierzchnią skóry, często mają wpływ hormony. Brak równowagi w zakresie jednego lub dwóch kluczowych hormonów (np. zbyt duża ilość testosteronu) może zwiększać produkcję oleju, dlatego też trądzik często pojawia się w okresie dojrzewania. To samo dotyczy osób, które po trzydziestce mają déjà vu z nastoletnią skórą. Zmiany hormonalne mogą powodować dezorientację na poziomie skóry. W przypadku wszystkich uporczywych dolegliwości skórnych, wycieczka do lekarza i znalezienie naturopaty to nasza pierwsza deska ratunku. W międzyczasie możesz zoptymalizować swój system pielęgnacji skóry, stosując naturalne preparaty przeciwtrądzikowe, opracowane tak, aby były jak najdelikatniejsze, zmniejszały stan zapalny i łagodziły podrażnienia.

Nie tylko u nastolatków

Trądzik i niechciane wypryski kojarzą się zazwyczaj z okresem nastoletnim. Teraz, kiedy jesteś już dorosła, powinnaś mieć czystą skórę, prawda? W rzeczywistości, ponad połowa dorosłych ma trądzik. Jeśli cierpisz z powodu trądziku dorosłych, nie jesteś sam.

Oto kilka powodów, dla których u dorosłych wciąż pojawiają się zaostrzenia:

  • Jesteś zestresowany. Stres jest główną przyczyną trądziku dorosłych. Niepokój powoduje przypływ hormonów w organizmie, które stymulują gruczoły tłuszczowe i mieszki włosowe w skórze, wytwarzając nadmiar sebum, czyli oleju, w skórze.
  • Używasz niewłaściwych produktów do pielęgnacji skóry. Nie wszystkie produkty są odpowiednie dla wszystkich osób, zwłaszcza tych, które mają skórę trądzikową. Szukaj słów i zwrotów takich jak „bezolejowy” czy „niekomedogenny” na etykietach produktów, aby uniknąć zatykania porów.
  • Historia rodziny. Podobnie jak w przypadku większości problemów zdrowotnych, historia rodziny może odgrywać istotną rolę w prawdopodobieństwie wystąpienia trądziku dorosłych.
  • Jest to efekt uboczny. Niektóre leki, takie jak antydepresanty, leki na padaczkę, a nawet niektóre środki antykoncepcyjne są znane z tego, że mogą powodować trądzik.
    Jak leczyć trądzik dorosłych

Jak sobie radzić z trądzikiem?

Unikaj dotykania twarzy.

Kuszące jest wybieranie lub ściskanie trądziku, który się pojawia. To tylko pogarsza jego stan, a nawet powoduje jego rozprzestrzenianie się.

Wypróbuj dostępne bez recepty środki lecznicze.

Szukaj składników łagodzących. Wybierając produkty nawilżające, szukaj składników takich jak aloes, płatki owsiane czy zielona herbata, które w naturalny sposób łagodzą podrażnioną skórę.

Umów się na wizytę u dermatologa.

Twój dermatolog to Twój najlepszy wybór w walce z trądzikiem dorosłych. Może on zaproponować Ci bardziej szczegółowy schemat postępowania, wykonać zabiegi w gabinecie lub zdecydować o przepisaniu leków.

KURACJE PUNKTOWE

Ukierunkowane produkty punktowe są najbardziej oczywistym miejscem do rozpoczęcia i nasze naturalne zabiegi na trądzik może dostać się z miejsca kłopotów.  Użyj pół ampułki rano i resztę w nocy, aby pomóc uspokoić zaczerwienienie i pomoc skóry odzyskać od skazy. 

MASKI

Nie bez powodu tak wiele osób sięga po maseczki, gdy napotyka na problemy z wypryskami. Mogą one być bardzo pomocne w zmniejszaniu zaczerwienienia i stanu zapalnego. Trzy składniki – biała glinka, węgiel aktywny i olejek bazyliowy – pomagają w walce z wypryskami. Miękka i bogata konsystencja musu oczyszcza pory z ciepłym uczuciem mrowienia. 

ŚRODKI CZYSZCZĄCE

Chociaż możesz postrzegać błyszczenie się skóry jako wroga, uważaj, aby nie pozbawiać jej naturalnych olejków. Chcesz, aby Twoja skóra była czysta, ale nie „piskliwie czysta”. Jeśli nosisz makijaż, zacznij od delikatnego, naturalnego środka do demakijażu, aby głęboko oczyścić pory.

TONERY

Szukaj składników takich jak kora wierzby, ponieważ zawiera on naturalnie występujący kwas salicylowy, który działa odblokowująco na pory i delikatnie rozpuszcza nagromadzone komórki skóry. Inną świetną opcją jest toner, który zawiera uspokajającą wodę z rumianku i lawendy, aby przyspieszyć proces gojenia się podrażnionej skóry.

SERUM

Często pomijana część rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych, serum stosowane miejscowo stanowi doskonałe naturalne rozwiązanie w leczeniu trądziku. 

NAWILŻACZ

Uważaj na bezolejowe kremy nawilżające, ponieważ często zawierają one silikony, które zapewniają uczucie gładkości bez oleju. Pamiętaj, że niektóre oleje, w szczególności bogate w kwas linolowy, mogą być korzystne dla skóry trądzikowej i tłustej. Zamiast tego wypróbuj naturalny krem nawilżający, który nie zawiera silikonów. Te produkty doskonale sprawdzają się pod makijażem. Jeśli masz ochotę na więcej kosmetyków nawilżających, sprawdź nasz przewodnik po naturalnych i organicznych matujących kremach nawilżających i lekkich tonikach do twarzy.

Comments are closed.