Swędzenie skóry – przyczyny i zapobieganie
Sucha skóra i związane z nią swędzenie nie jest niczym niezwykłym – wystarczy zapomnieć o nałożeniu kremu na kilka dni po kąpieli lub prysznicu. Zimą jest to podwójny problem. Aby zapobiegać swędzeniu i innym nieprzyjemnym doznaniom związanym z suchą i atopową skórą, należy o nią dbać. Ale czy wiadomo jakie preparaty wybrać?
Swędzenie skóry – nie lada problem
Powierzchnia skóry stanowi barierę, która chroni przed niekorzystnymi substancjami i chemikaliami ze środowiska zewnętrznego, promieniowaniem UV, urazami, infekcjami, a jednocześnie zapobiega utracie wilgoci (nawilżenia). Jednak z różnych przyczyn ta bariera ochronna skóry może zostać naruszona, co powoduje zwiększoną utratę wilgoci – skóra jest sucha, napięta, mało elastyczna, tworzą się na niej pęknięcia i łuski, jest szorstka w dotyku i może swędzieć. Swędzenie wnętrza dłoni to szczególnie drażliwy problem. Jednocześnie jest to dobra okazja, aby zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego (alergeny, kurz, bakterie) przedostały się do głębszych warstw skóry i wywołały stany zapalne – na przykład zapalenie skóry lub inne uszkodzenia. (Problem ten dotyczy głównie skóry atopowej, gdzie dysfunkcja warstwy ochronnej skóry jest uwarunkowana genetycznie). W artykule na stronie Aderma znajdziesz świetny artykuł o egzemie kontaktowej, wyjaśniający to zagadnienie.
Co najbardziej przyczynia się do wysuszenia skóry?
- niewystarczająca/brak pielęgnacji,
- nawilżanie i natłuszczanie są szczególnie potrzebne zimą, kiedy skóra z natury jest bardziej podatna na wysuszanie, nawet przegrzane powietrze (z ogrzewania) we wnętrzach na przemian z zimnem, wiatrem lub mrozem lub wręcz przeciwnie, gorącym i suchym powietrzem lub zbyt twardą wodą nie przynosi korzyści,
- nadmierna pielęgnacja,
- częste peelingi, zbyt duża ilość substancji aktywnych w codziennej rutynie,
- agresywne środki czyszczące lub dezynfekujące – cierpią tu szczególnie dłonie , drażniące detergenty,
- nieodpowiednie kosmetyki zawierające składniki wysuszające – środki pieniące (siarczany), mydła, perfumy, alkohol,
- przyjmowanie niektórych leków (na przykład retinoidów w leczeniu ciężkiego trądziku).
Jakich preparatów użyć?
Odpowiednie są preparaty odbudowujące barierę skórną (lipidy – ceramidy , masło shea , naturalne oleje), zapobiegające utracie wilgoci, w połączeniu ze składnikami nawilżającymi – mocznikiem , tzw. naturalne czynniki nawilżające, gliceryna, gluko-glicerol, kwas hialuronowy i inne. Swędzenie wnętrza dłoni można uniknąć stosując środki pielęgnujące.
Mocznik (urea) to numer jeden w pielęgnacji cery suchej – w zależności od stężenia wykazuje działanie nawilżające (wiąże wodę w górnych warstwach skóry), keratolityczne (złuszczające i wygładzające – odpowiednie dla skóry szorstkiej ), i działa przeciw swędzeniu. Uważaj z nim u dzieci i pacjentów atopowych (zwłaszcza w przypadku bardziej wyraźnych wysypek) – może piec.
Chyba nie trzeba przypominać, że podstawą pielęgnacji jest systematyczność , czyli po każdej kąpieli czy prysznicu stosować odpowiedni preparat do natłuszczania i nawilżania. Możesz wybierać spośród kilku form, dopasowując jednocześnie ich wybór nie tylko do swoich preferencji, ale i pory roku – o ile lżejsze konsystencje (żele, lekkie mleczka) bardziej sprawdzą się latem, o tyle sięgaj po bardziej intensywne i odżywcze formy (kremy, balsamy) w zimę. Zamiast klasycznych żeli pod prysznic czy pianek do kąpieli wypróbuj olejki pod prysznic lub specjalne żele zmiękczające, które nie wysuszają skóry.
Dbanie o skórę to podstawa aby uniknąć swędzących problemów skórnych. Skóra zasługuje na troskę i codzienne rytuały, za które z pewnością ci podziękuje.