Zaskórniki zamknięte – czym są i skąd się biorą?
Zaskórniki zamknięte to często spotykany problem skórny. Na ciele mogą występować dwa rodzaje zaskórników, a dzięki łatwemu podziałowi ze względu na wygląd można je bardzo szybko rozróżnić. Zaskórniki otwarte to dolegliwość, która objawia się występowaniem małych punktów o czarnym zabarwieniu, najczęściej w tak zwanej strefie T – czyli na brodzie, nosie i czole. Zaskórniki zamknięte to miejsca, gdzie występuje stan zapalny, a sam punkt, w którym występuje zaskórnik, jest zazwyczaj mocno zaczerwieniony i wypukły. Pojawienie się zaskórników sugeruje nam, że praca gruczołów łojowych została zaburzona – z tego powodu zaskórniki występują często u osób borykających się z problematyczną cerą – tłustą, mieszaną czy trądzikową. Dlatego sprawdź ducray łojowe zapalenie skóry głowy. Zaskórniki powstają w momencie, gdy skóra nie radzi sobie z ilością wydzielanego przez nią sebum. Wypryski mogą pojawiać się w wielu miejscach na ciele, najczęściej jednak będą widoczne tam, gdzie skóra jest szczególnie narażona na przetłuszczanie się, czyli w praktyce tam, gdzie występuje największa ilość gruczołów łojowych. Oprócz twarzy do tych miejsc należą również plecy, dekolt, nogi czy pachwiny.
Podobne artykuły:
Jak skutecznie pielęgnować twarz, aby pozbyć się niechcianych wyprysków?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każdy etap pielęgnacji twarzy w domu, wpływa na częstotliwość i ilość pojawiających się wykwitów. Pierwsza zasada mówi o tym, aby jak najbardziej ograniczyć dotykanie miejsc, w których występują zaskórniki. Oprócz dotykania należy unikać również wyciskania – nieumiejętne podjęcie się tej czynności sprawi, że z łatwością przeniesiemy bakterie odpowiedzialne za stan zapalny po całej twarzy, dzięki czemu może pojawić się więcej miejsc z występującymi wypryskami. Warto wdrożyć kilka zmian w codziennej higienie twarzy i obserwować efekty – dopiero w momencie, gdy nie dadzą one realnej poprawy należy udać się do dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie.
Inspiracje:
Zanim jednak to się stanie, warto zadbać o skórę samodzielnie. Najistotniejszym etapem pielęgnacji skóry jest demakijaż, będący jednocześnie punktem wyjścia do podjęcia dalszych kroków mających na celu oczyszczenie skóry przed nałożeniem kolejnych preparatów. Demakijaż powinien być wykonany starannie – już na tym etapie warto zainwestować w produkty zawierające w swoim składniki wykazujące właściwości antybakteryjne. Gamę dermokosmetyków przeciw zaskórnikom posiada w swojej ofercie marka Ducray. Po zastosowaniu demakijażu należy pozbyć się pozostałości płynu micelarnego oraz zanieczyszczeń specjalnym żelem lub pianką do oczyszczania skóry – tutaj z powodzeniem sprawdzą się kosmetyki dedykowane np. skórze trądzikowej.
Odpowiednia pielęgnacja to podstawa
Po umyciu twarzy należy nałożyć tonik, którego zadaniem jest przywrócenie odpowiedniego PH skóry, co podczas pielęgnacji problematycznej cery ma ogromne znaczenie, gdyż poziom PH decyduje o możliwości rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Ostatnim etapem powinna być aplikacja kremu o lekkiej, nietłustej formule. Aby zastosować pielęgnację punktową na drobne zaskórniki, warto zdecydować się na domowe sposoby. Z pomocą przychodzą produkty, które można spotkać w każdej kuchni lub lecznicze maści. Aby zmniejszyć stan zapalny wokół zaskórnika, możemy zaaplikować maskę z aspiryny (rozgnieciona tabletka + woda), pastę z kurkumy i cynamonu lub olejek z drzewa herbacianego. W aptece możemy natomiast nabyć maść ichtiolową lub cynkową o właściwościach przeciwzapalnych, antybakteryjnych i łagodzących. Wdrożenie takiej pielęgnacji i kontynuowanie jej powinno przynieść szybkie efekty w walce z zaskórnikami.