Co kryje się pod nazwą rybia łuska?
Pod nazwą rybia łuska kryje się niejednorodna grupa ciężkich i przewlekłych schorzeń skóry o podłożu genetycznym. Mogą być dziedziczone lub występować jako następstwo mutacji chromosomów. Polegają na nadmiernym rogowaceniu, tworzeniu hiperkeratotycznych nawarstwień i łusek ułożonych dachówkowato. Chorobę leczy się objawowo, by zatrzymać jej postępowanie, jednak nie da się jej w pełni wyleczyć. Istotą leczenia jest doby wywiad lekarski i informacja, czy choroba ta występowała wcześniej u kogoś z rodziny. Kluczowe jest dotarcie do lekarza, który specjalizuje się w tym schorzeniu, a także stosowanie łagodnych dermokosmetyków, które w ofercie posiada marka Dexeryl.
Jakie są objawy i przyczyny rybiej łuski
Objawiają się wykwitami, które w zależności od odmiany choroby, mogą pojawiać się w różnych miejscach i w niejednakowym nasileniu. Na powierzchni skóry zbierają się zrogowaciałe komórki naskórka. Ma to związek z nadmiernym ich wytwarzaniem i zaburzeniem ich usuwania. Przyczyną takiego stanu rzeczy są mutacje uszkadzające zapis w materiale genetycznym (DNA). Na podstawie DNA następuje zmiana struktury syntetyzowanych białek, a to zaburza procesy wewnątrzkomórkowe. Rogowacenie komórek naskórka intensyfikuje się, czas eliminacji komórek i zastępowania ich nowymi ulega wydłużeniu. Wygląda to, tak jakby płaty warstwy rogowej naskórka układały się jak dachówka.
Odmiany rybiej łuski
Każda odmian rybiej łuski charakteryzujących się innym obrazem klinicznym, przyjmuje różną postać. Każdy typ tej choroby jest przewlekły. Różnicę można zauważyć w nasileniu, miejscu i czasie pojawienia się symptomów. Warstwy płatów mogą mieć wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Ich barwa jest żółta lub brązowa.
Jeśli rybia łuska pojawiła się po raz pierwszy w rodzinie u pacjenta i jego rodzeństwa to jest to związane dziedziczeniem recesywnym (rybia łuska lamelarna i płodowa). Jeżeli choroba występowała w różnych pokoleniach tylko u mężczyzn, po linii żeńskiej, świadczy za dziedziczeniem sprzężonym z płcią. Określenie sposobu dziedziczenia pozwala ustalić typ rybiej łuski i diagnozę w kierunku przebiegu choroby, potencjalnej wielkości zmian i rokowania. Objawy rybiej łuski zwykłej pojawiają się już w pierwszym roku życia i stopniowo narastają w ciągu kilku kolejnych lat. W okresie pokwitania samoistnie ustępują. Jest to najlżejsza odmiana schorzenia, występująca zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.
Ważnym elementem postępowania z chorobą jest wsparcie najbliższych, systematyczne wizyty w gabinecie dermatologicznym i stosowanie się do zasad terapii.