Cera sucha – jak ją pielęgnować?

Cera sucha – jak ją pielęgnować?

Cera sucha to obok tłustej i mieszanej jeden z popularniejszych typów cery. Typ cery może się zmieniać w ciągu życia, a także na skutek różnych substancji obecnych w stosowanych kosmetykach. Przyczyny takiego stanu mogą być różne – od przyczyn genetycznych, przez stosowaną pielęgnację, aż na diecie kończąc. Dobra wiadomość jest taka, że nawet będąc posiadaczką bardzo suchej skóry można złagodzić dolegliwości z tym związane. Stosując odpowiednią pielęgnację przez dłuższy czas można zmienić typ cery i raz na zawsze pozbyć się dokuczliwego problemu.

Jak rozpoznać cerę suchą?

Pierwszym krokiem do odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy jest dobre rozpoznanie typu cery. W przypadku skóry suchej są one dość oczywiste i ciężko je z czymś pomylić. Objawy suchej cery mogą być różne w zależności od stopnia suchości cery. Zazwyczaj objawia się to uczuciem ściągnięcia jeśli od razu po umyciu skóry nie nałoży się pielęgnacji. U posiadaczy cery suchej kosmetyki wchłaniają się dużo szybciej i nierzadko zachodzi potrzeba ponownej aplikacji kremu nawilżającego. Cera sucha często się łuszczy, powstają też tzw. suche skórki, najczęściej występujące w okolicach nosa i brody. Czoło i policzki posiadają więcej gruczołów łojowych, dlatego te miejsca zazwyczaj nie są aż tak dotknięte problemem. Z suchością skóry często jest powiązany problem braku blasku, niezdrowego wyglądu cery. Często twarz jest ziemista i nie ma tzw. zdrowego glow. Na cerze suchej makijaż po kilku godzinach może nie prezentować się najlepiej – podkład może miejscami się łuszczyć, a pod oczami mocniej wchodzić w zmarszczki i inne bruzdy na twarzy. Osoby dotknięte poważniejszym problemem suchej skóry mogą odczuwać pieczenie i swędzenie, jeśli nie nałożą wystarczająco bogatej nawilżającej pielęgnacji. Jeśli skóra jest bardzo sucha i mocno się łuszczy, a standardowe drogeryjne kosmetyki nie pomagają – należy rozważyć wizytę u dermatologa, który dobierze odpowiednią pielęgnację.

Jak pielęgnować cerę suchą?

Cera sucha wymaga zastosowania odpowiedniej, bogatej pielęgnacji. Posiadaczka suchej skóry dużo szybciej zauważy pierwsze zmarszczki niż posiadaczka cery tłustej czy mieszanej, dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację jak najszybciej. Przede wszystkim w pierwszym etapie należy pozbyć się wszystkich kosmetyków, które zawierają substancje wysuszające oraz takie, które naruszają barierę hydrolipidową. Będą to różnego rodzaju mocne detergenty takie jak żele do mycia twarzy z SLS w składzie. Będąc przy demakijażu należy też przypomnieć, że płyn micelarny należy każdorazowo zmywać z twarzy – wystarczy do tego woda. W płynie micelarnym zawarte są substancje myjące, które dodatkowo działają mocno wysuszająco na skórę, jeśli nie zostaną zmyte. Posiadaczka cery suchej powinna też zrezygnować lub mocno ograniczyć stosowanie peelingów mechanicznych z drobinkami. Peelingi enzymatyczne i kwasowe należy stosować nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Posiadaczki innych typów cer mogą sobie pozwolić na większą częstotliwość, jednak w przypadku skóry suchej częściej występuje problem naruszenia delikatnej bariery hydrolipidowej, co skutkuje jeszcze większym łuszczeniem się suchego naskórka. Często chcąc zlikwidować suche skórki sięgamy właśnie po peeling, jednak nie jest to dobra droga. Lepiej postawić na wieloetapową pielęgnację nawilżającą opartą o składniki odżywcze takie jak kwas hialuronowy. Jako produkt myjący świetnie sprawdzi się produkt olejowy lub delikatne pianki. Następnie należy twarz stonizować aby przygotować ją na dalsze etapy. Na tym etapie kilka razy w tygodniu warto zastosować nawilżającą maseczkę w płachcie lub w kremie. Na co dzień posiadaczka cery suchej powinna unikać maseczek oczyszczających, ponieważ przy częstym stosowaniu są wysuszające. Kolejno warto zastosować serum o właściwościach nawilżających. Następnie bogaty krem, najlepiej zawierający w składzie masła i oleje. Dla najlepszych efektów można domknąć taką pielęgnację nakładając olej odpowiedni do danego typu cery. Nie można też zapominać o kremie pod oczy, ponieważ tam skóra starzeje się najszybciej i to na niej widać pierwsze zmarszczki. Na koniec należy wspomnieć o regularności, ponieważ to ona jest tu kluczem. Podane kroki należy stosować codziennie, a cera nam się za to odwdzięczy.

Comments are closed.