Przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia uczuleń skórnych
Liczne zmiany skórne takie jak wysypka, zaczerwienienia, lokalne obrzęki i opuchlizna a nawet bąble czy uporczywy świąd należą do najczęstszych objawów świadczących o tym, iż nasza skóra mogła ulec jednej z wielu chorób alergicznych. Niestety uczulenia skórne są dziś coraz popularniejszym problemem. Warto, więc zdawać sobie sprawę, które z czynników powinny stanowić dla sygnał ostrzegawczy, co mogą one sygnalizować oraz w jaki sposób można próbować walczyć z daną alergią.
Uczulenia skórne – pierwsze objawy, które powinny nas zaniepokoić.
Jako że alergie skórne nie są problemem jednorodnym, także spektrum objawów może być dość szerokie. Przyczyna większości z nich jest jednak podobna. Jest nią zwykle nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na pewne bodźce zewnętrzne. Aby ułatwić sobie rozpoznanie jednostki chorobowej, pierwszym, co powinniśmy obserwować są lokalne zmiany skórne. Do najczęściej występującego niezależnie od rodzaju uczulenia objawu należy silny, miejscowy, często piekący świąd. Dodatkowo w jego okolicy mogą pojawić się także niewielkie, bezbolesne bąble. Niestety ich kształt oraz kolor może być dość zróżnicowany. Dodatków dość często pojawiają się obrzęki w okolicy naczyń krwionośnych oraz szarzenie i rogowacenie się skóry. Także miejsce występowania zmian może dać nam pewne wskazówki dotyczące samej choroby. Zwykle występują one w miejscu lub w bezpośredniej bliskości miejsca, które miało kontakt z substancją wywołują alergię. Część chorób, takich jak na przykład AZS czy pokrzywka daje dodatkowo objawy w konkretnych miejscach. W przypadku AZS mogą to być zdjęcia stawów łokciowych oraz kolanowych, okolice węzłów chłonnych, karku oraz szyi oraz rzadziej powierzchnia dłoni czy nadgarstków. Pokrzywka powoduje zaś zmiany alergiczne równomiernie, praktycznie na całej powierzchni ciała. Nie należy zapominać przy tym, iż poza reakcją alergiczną, przyczyną problemu może być także inne choroba lub podrażnienie wywołane mechanicznie lub chemicznie.
Najczęstsze przyczyny problemu.
W szybko zmieniającym się świecie coraz większa liczba otaczających nas substancji może powodować wystąpienie uczuleń skórnych. Niestety coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy za wystąpienie choroby odpowiada nie jedna substancja a ich konkretna mieszanka. W przypadkach tych, skuteczne leczenie zapewnić może zwykle jedynie wykwalifikowany specjalista z dziedziny dermatologii. Najczęstsze alergeny możemy podzielić jednak na kilka podstawowych kategorii. Należą do nich:
- Dodatki spożywcze oraz kosmetyczne, głównie różnego rodzaju barwniki oraz sztuczne konserwanty.
- Różnego rodzaju grupy pokarmów, takie jak orzechy, nabiał czy niektóre owoce lub ryby.
- Alergeny wytwarzane w czasie pylenia roślin oraz te zawarte w jadzie części zwierząt.
- Niektóre metale, w tym srebro, złoto, nikiel, pallad czy kobalt.
- Substancje, z którymi spotykamy się, na co dzień takie jak kurz czy zwierzęca sierść.
Łagodzenie objawów oraz proces leczenia.
Część objawów możemy na szczęście próbować złagodzić już w warunkach domowych. Do najprostszych należy stałe nawilżanie skóry najlepiej przy pomocy kosmetyków naturalnych. Noszenie przewiewnych, zmniejszających potliwość ubrań, wykonanych z naturalnej bawełny. Unikanie substancji, mogący stanowić potencjalne źródło alergii czy dbanie o ogólny poziom czystości w swoim najbliższym otoczeniu. Gdy jednak tego typu środki zaradcze stają się niewystarczające niezbędną okazać się może wizyta u specjalisty. W tym przypadku kluczem do rozwiązania problemu jest poznanie jego przyczyny. Zwykle następuje ono dzięki szczegółowej diagnostyce wzbogacony dodatkowo o specjalistyczny wywiad. W przypadku, gdy mamy już pewność, jaka alergia występuje w naszym przypadku oraz co jest jej przyczyną, nie pozostaje już nic innego niż odpowiednia kuracja. Zwykle prowadzona jest ona wielotorowo, a do najczęściej stosowanych lekarstwa należą maści, przykładowo maść rumiankowa lub dziegciowa, okłady z soli fizjologicznej, emolienty oraz środki odkażające.