Poprawne dbanie o włosy u dzieci

Poprawne dbanie o włosy u dzieci

Dbanie o naturalne włosy Twojego dziecka to jeden ze sposobów na pokazanie mu, że je kochasz. Jednak jak wielu rodziców, możesz mieć problemy ze zrozumieniem, jak najlepiej dbać o naturalne włosy dziecka. Pytania takie jak: „Jakich produktów powinnam używać? Jak często powinnam myć włosy mojego dziecka? Szampony z siarczanami czy bez siarczanów?”. Wszystkie te pytania mogą sprawić, że nie będziesz wiedziała jak dbać o włosy swojego dziecka. Przeczytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pielęgnacji włosów dziecka, a także poznać kilka ciekawych wskazówek i trików dotyczących włosów naturalnych.

Znajomość typu włosów dziecka ma znaczenie

Zrozumienie rodzaju włosów jest pierwszym krokiem do właściwej pielęgnacji naturalnych włosów dziecka. Zapoznaj się z naszym quizem dotyczącym rodzaju włosów i towarzyszącym mu blogiem, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat rodzaju i struktury włosów! Rodzaj włosów będzie miał wpływ na to, jaką rutynę stosować, jakich produktów używać, a nawet jakie fryzury wykonywać.

Przyglądając się typom włosów, najpierw musisz określić ich strukturę. Czy są one cienkie, średnie czy grube? Musisz także określić porowatość – ilość wilgoci niezbędną do utrzymania nawilżenia włosów. Wszystko to pomoże Ci stworzyć rutynę, która będzie odpowiednia dla Twojego malucha i jego włosów. Jeśli nie jesteś pewna, możesz rozwiązać quiz online, aby poznać typ włosów swojego dziecka.

Wstępne oczyszczanie

W przypadku włosów typu 3-4, wstępne oczyszczanie może wyznaczyć drogę do udanego dnia mycia. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, do wstępnego oczyszczania używaj olejków penetrujących, takich jak kokosowy lub oliwkowy. Nie tylko zapobiegnie to puszeniu się włosów, ale pod koniec mycia, włosy dziecka będą lśniące i miękkie w dotyku. Dodanie olejku do rutyny przed myciem zapobiega zmęczeniu włosów i chroni je przed utratą naturalnych olejków podczas mycia. Olejek powinien być nałożony na kilka godzin przed myciem, aby dać włosom czas na wchłonięcie.

Oczyszczanie

Mimo że krąży wokół tego wiele mitów, mycie włosów dziecka szamponem odgrywa istotną rolę w zachowaniu zdrowych włosów. Szampon oczyszcza włosy z pozostałości i brudu, umożliwiając przenikanie substancji nawilżających do mieszków włosowych, dzięki czemu pasma stają się mocniejsze. Eksperci zalecają mycie włosów dziecka szamponem przynajmniej co 7-14 dni, lub wcześniej w przypadku włosów typu 1 i 2.

Harmonogram mycia zależy od takich czynników, jak poziom aktywności dziecka i rodzaj jego włosów. Jeśli dziecko ma tendencję do częstego brudzenia włosów, dwa razy w tygodniu może być bardziej realistyczne. Aby wysuszyć włosy po zabiegu oczyszczania, użyj ręcznika z mikrofibry zapobiegającego puszeniu się włosów.

Odżywka

Jeśli szampony wysuszają włosy dziecka, rozważ zastosowanie wspólnego mycia. Wspólne mycie to w zasadzie oczyszczanie włosów przy użyciu tylko odżywki. Podobnie jak w przypadku szamponu, wykonujesz delikatne pociągnięcia, aby usunąć brud, a następnie spłukujesz jak zwykle. Wspólne mycie to proces dwa w jednym: Oczyszczasz włosy, ale także je nawilżasz. Po dwóch tygodniach można stosować naprzemiennie mycie równoległe i zwykłe mycie szamponem, aby pozbyć się wszelkich pozostałości i olejków, które mogły umknąć podczas mycia równoległego.

Rozczesywanie

Oto jedna twarda prawda. Rozczesywanie włosów nigdy nie jest przyjemne – ani dla Ciebie, ani dla dziecka. Nie oznacza to jednak, że powinnaś je pominąć. Rozczesywanie włosów ułatwia mycie, nie wspominając już o tym, jak łatwo jest je ułożyć. 

Nawilżanie

Środki nawilżające są najlepszym przyjacielem włosów naturalnych. Włosy dzieci są bardziej podatne na przesuszenie niż włosy dorosłych. Dzieci bawią się w piasku, pływają, pocą się i układają włosy w najróżniejsze upięcia. Dlatego też nawilżanie jest tak ważnym elementem pielęgnacji włosów dziecka. Produkty nawilżające mogą występować w wielu formach, takich jak żele, kremy, serum, olejki i masła. Oleje takie jak jojoba, kokosowy i oliwa z oliwek działają cuda, utrzymując naturalne włosy dziecka nawilżone.

Aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, wybieraj szampony i odżywki zawierające składniki nawilżające. Nie zapominaj o zwracaniu szczególnej uwagi na końcówki i włosy dziecka – zwłaszcza na końcówki, ponieważ to one najczęściej się łamią.

Comments are closed.