Zmarszczki – mapa naszego życia

mapa

Powiedzenie, że zmarszczki są mapą naszego życia znają wszyscy. Nic dziwnego, gdyż sporo w nim prawdy – to jaki styl życia prowadziliśmy odbija się bowiem w dużym stopniu na kondycji naszej skóry. I choć proces starzenia się jest nie do uniknięcia, to poprzez odpowiednie działanie i samoświadomość możemy go w istotny sposób opóźnić i sprawić, że wspomniana mapa będzie mniej widoczna.

Starzenie się skóry

Skóra człowieka zbudowana jest z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i warstwy podskórnej, z których każda różni się pod względem budowy i pełnionych funkcji. Naskórek składa się z wody, tłuszczu, ochronnego płaszcza kwasowego i martwych, złuszczających się komórek. Głównym jego zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Skóra właściwa zbudowana jest z dwóch rodzajów tkanki łącznej: luźnej oraz twardej, na którą składają się elastyna i kolagen. I to właśnie te dwa włókna odpowiedzialne są za elastyczność i optymalne napięcie naszej skóry. Ponadto w skórze właściwej znajdują się naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne oraz włókna nerwowe z wrażliwymi na dotyk receptorami. Tkanka podskórna składa się przede wszystkim z tkanki tłuszczowej, która chroni organizm przed zimnem i stanowi rezerwę energetyczną. Kiedy skóra jest w dobrej kondycji cechuje ją gładkość, sprężystość, elastyczność i świetlistość, a my dobrze reagujemy na bodźce zewnętrzne w postaci zmian temperatury i wilgotności powietrza.

Więcej o zmarszczkach można przeczytać tutaj

Niestety, wraz z wiekiem, najczęściej pomiędzy dwudziestym piątym a trzydziestym rokiem życia, włókna elastyny i kolagenu ulegają osłabieniu, a nasza skóra traci na elastyczności, spada jej napięcie i w konsekwencji pojawiają się pierwsze załamania –  zmarszczki. Dodatkowo skóra staje się bardziej szorstka, wysuszona i traci koloryt. Za taki stan rzeczy odpowiadają głównie wolne rodniki, toksyny, niedobory witamin i minerałów i spadek produkcji kolagenu w organizmie oraz niewłaściwy styl życia.

Przyczyny starzenia się skóry

To, kiedy na naszej skórze pojawią się pierwsze oznaki starzenia zależy w pewnej mierze od własnych, genetycznych predyspozycji, ale nie tylko. Istotną rolę odgrywa też styl życia, a w związku z tym, że jak powszechnie wiadomo, najlepszą metodą walki z wrogiem jest profilaktyka, dobrze jest zawczasu poznać źródła powstawania zmarszczek i skutecznie je wyeliminować. A oto najważniejsze przyczyny zmarszczek:

– promieniowanie słoneczne – nie od dziś wiadomo, że nadmierna ekspozycja na słońce jest szkodliwa dla naszego zdrowia, również dla kondycji skóry, dobrze zatem stosować regularnie odpowiednią ochronę: kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i kapelusze,

– używki – zwłaszcza palenie papierosów, które skutkuje zatrzymaniem produkcji kolagenu w organizmie,

– stres – pod jego wpływem wydziela się tzw. „hormon stresu”, czyli kortyzol, który uszkadza fibroblast produkujące kolagen,

– niewłaściwe odżywianie – źle dobrana dieta skutkuje pojawieniem się w organizmie niedoborów witamin i minerałów, co wpływa na pogorszenie się wyglądu skóry,

– brak aktywności ruchowej – efektem siedzącego trybu życia jest zwiotczenie mięśni i niedotlenienie organizmu, co skutkuje zwiotczeniem skóry i szybszym pojawianiem się zmarszczek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *