Terapeutyczne właściwości malowania jako skuteczna forma arteterapii

Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę staje się coraz bardziej popularną kreatywną formą spędzania czasu wolnego, która oprócz relaksu przynosi wymierne korzyści. Malowanie to najlepszy sposób, aby odpocząć po ciężkim dniu w pracy, zapomnieć o problemach dnia codziennego, a nawet na poprawienie swojej samooceny i wyjście z kryzysu twórczego.

Na czym polega fenomen arteterapii?

To, jaki dokładnie ma wpływ malowanie na mózg człowieka nie zostało dotychczas dogłębnie zbadane. Wiadomo jednak, że podczas malowania dochodzi do sprzężenia obu półkul mózgowych, dzięki czemu poprawia się zdolność racjonalnego myślenia, poprawia wysławianie się oraz logiczne myślenie. Malowanie jest zatem idealnym sposobem na odzyskanie równowagi duchowej.

Jak zacząć malować?

Nie trzeba od razu wykupować połowy sklepu papierniczego, na początek w zupełności wystarczy nam duży blok rysunkowy, pędzle i farby w ulubionych kolorach. Aby zacząć malować, nie potrzebujemy żadnych zdolności artystycznych, wystarczy zdać się na swoją intuicję i puścić wodze fantazji, a efekt końcowy może nas samych zaskoczyć. Przed rozpoczęciem pierwszego dzieła, najlepiej zastanowić się, czy chcemy namalować jakiś konkretny przedmiot, osoba, budynek, zwierze, a może ma to być abstrakcja, tworząc którą przelejemy intuicyjnie wszystkie emocje, jakie dusimy wewnątrz. Zależnie od nastroju malującego, obraz końcowy może być ponury, w odcieniach szarości lub czerni, albo pełen życia, w żywych kolorach, pełen szczęścia i energii. Każdy z nas skrywa głęboko różne emocje, pragnienia, które warto przelać na papier i uwolnić się od nich.

Jak interpretować powstałe obrazy?

Obrazy abstrakcyjne bardzo często mają ukryty przekaz, który osoba malująca wysyła w sposób bardziej, lub mniej świadomy. Obrazy utrzymane w chłodnej tonacji, ponure, najczęściej w odcieniach szarości i czerni, mogą oznaczać ciężkie przeżycia, brak pozytywnego myślenia, przygnębienie, tęsknotę smutek, a nawet depresję. Obrazy wesołe, w pastelowych lub jaskrawych kolorach, odzwierciedlają dobry nastrój, szczęście, energię życiową, motywację i chęć działania. Z kolei obrazy przedstawiające pewne osoby, zwierzęta lub domy mogą oznaczać ukrytą tęsknotę za nimi, lub chęć pozbycia się myśli o nich.

Jak wykorzystać wiedzę zdobytą podczas malowania?

Dzięki tego rodzaju sztuce, wydobywamy najbardziej skrywane emocje i wspomnienia i możemy dokonać ich dogłębnej analizy. Taka wiedza pozwala na opracowanie planu pracy nad swoimi uczuciami, samopoczuciem, czy planami życiowymi. Jeżeli w obrazach przejawiają się smutne elementy, symbolizujące przeszłe zdarzenia, warto zastanowić się jak zacząć nad nimi pracować, aby ponownie poczuć się w pełni szczęśliwym.

Poprzez malowanie przechodzimy swoiste katharsis, czyli oczyszczenie umysłu. Uporczywie powracające myśli, przelane na papier, stają się mniej uciążliwe i codzienne życie staje się zdecydowanie łatwiejsze. Tworzenie wesołych, barwnych obrazów, pomaga zachować pogodę ducha i samo patrzenie na kolorowe dzieło jest bardzo przyjemnym uczuciem. Warto więc przełamać stereotypy, wziąć farby i pędzel i obudzić swoje wewnętrzne dziecko. Malowanie bowiem nie tylko jest sposobem na tworzenie wyjątkowych dzieł sztuki, ale też idealnym środkiem w dążeniu do uzyskania równowagi duchowej.

Hurtownia artykułów dekoracyjnych Czakos – sprawdź ofertę, w której znajdują się między innymi konfetti, taśmy maskujące czy balony. Dowiedz się więcej!