Problem z robotami – zabierają nam pracę?

W dyskusjach naukowych raz za razem pojawiają się dowody świadczące o jakiegoś typu obawach o przyszłość profesji na świecie. O ile dziś to może nie być jeszcze problemem, o tyle za parędziesiąt lat algorytmy i roboty mogłyby okazać się o wiele wartościowszymi pracownikami aniżeli inne osoby. Jak wobec tego kreuje się przyszło los dla ludzkości?

Już podnosi się opinię, że w nieodległej perspektywie zaniknie aż kilkaset zawodów. Praca wykonywana przez osoby zatrudnione zostanie zastąpiona pracą robota. Wydaje się, że największe zagrożenie dotyczy bez wątpienia takich profesji, które nie żądają wysokich kwalifikacji. Osoby zarządzające przedsiębiorstwami, które opierają się na pracy fizycznej pracowników, stopniowo wprowadzają do powszechnego funkcjonowania roboty. Trzeba podkreślić, czemu to rozwiązanie jest tak wartościowe dla szefów.

Wydaje się, iż wykorzystywanie algorytmizowanych robotów w swojej pracy jest niezwykle drogie. To argument zgodny z prawdą, jednakże trzeba podkreślić, iż inwestowanie w to może bardzo szybko zwrócić się, bowiem efektywności maszyny nie można porównywać z produktywnością człowieka. Maszyna nie musi mieć wolnych dni, także nie choruje, może pracować z taką samą efektywnością przez 7 dni w tygodniu. To rzecz jasna z takich powodów praca maszyn może być niebezpieczna dla osób pracujących na niewysokich stanowiskach w takim sensie, że ci nie mogliby znaleźć pracy.

W ostatnim czasie donośnie mówiło się o sugestii opodatkowania robotów, ponieważ mogłoby pewnym sposobem zahamować kradzież pracy robotów. Znajduje to swoich popleczników oraz oponentów, jednakże demonstruje jedną niebagatelną kwestię – automaty będą w coraz większy sposób wykorzystywane w pracach różnego typu oraz przez biznesmenów pracujących na przykład w przemyśle.

Warto zaakcentować to, że ludzie nie będą zastąpieni całkiem przez roboty. Za każdym razem będzie musiała znaleźć się doświadczona osoba do obsługiwania ich i kontrolowania, w takim razie nie jest tak, iż przepadną profesje w ogóle. Zwraca się uwagę również, że w nieoddalonej przyszłości ludziom wystarczy 4-godzinny dzień pracy, albowiem większa część czynności będzie wykonywana z pomocą nowoczesnych technologicznie robotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *