Panele słoneczne – dlaczego warto?

panele słoneczne

Obecnie wiele osób zastanawia się nad zamontowaniem w swoich domach paneli słonecznych. Nic w tym dziwnego. Rozwiązanie to ma bowiem wiele late. Oszczędności z samodzielnego produkowania energii elektrycznej są co najmniej kuszące

Przede wszystkim za pomocą paneli słonecznych można zamieniać promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Tak pozyskiwany prąd wykorzystywany jest do własnego użytki na przykład do zasilania różnego rodzaju urządzeń. Niesie to ze sobą oczywiście znaczne oszczędności. Im mniej wykorzystuje się prądu od innych dostawców, tym niższe są rachunki. Panele słoneczne doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie często dochodzi do przerw w dostawie prądu. Dzięki gromadzeniu prądu w akumulatorach nie trzeba wówczas obawiać się o nic. Nie bez znaczenia są także kwestie ekologiczne.

Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu panele słoneczne w zasadzie nie wymagają żadnej obsługi. Zresztą najczęściej montuje się je na dachach, gdzie promienie słoneczne działają silniej. Poza tym takie miejsce montażu jest praktycznie bezproblemowe, a panele nie zajmują niepotrzebnie miejsca w ogrodzie czy na podwórku. Nie trzeba się więc obawiać o to, że panele będą w jakimkolwiek stopniu uciążliwe dla mieszkańców danego obiektu mieszkalnego.

Panele słoneczne są rozwiązaniem ekologicznym, gdyż wykorzystują odnawialną energię słońca. Poza tym podczas klasycznej produkcji energii przy pomocy spalania węgla czy ropy uwalnianych do atmosfery jest wiele szkodliwych związków chemicznych. W przypadku paneli słonecznych nic takiego nie ma miejsca. W wielu miejscach Polski zamontowane panele słoneczne są w stanie pokryć zapotrzebowanie całej rodziny na prąd i to w ciągu całego roku. Co więcej, ewentualne nadwyżki można zawsze odsprzedać.

W Polsce jak do tej pory nie wprowadzono żadnych przepisów, które ograniczałyby możliwość korzystania czy montowania paneli słonecznych w gospodarstwach domowych. Zresztą jest to nawet dotowane. W chwili obecnej działa szereg programów unijnych, których celem jest promowanie tej formy produkcji energii poprzez różnego rodzaju dotacje. W wielu przypadkach można uzyskać nawet 80% zwrotu poniesionej inwestycji z tytułu montażu paneli słonecznych. Oczywiście całość i tak kosztuje kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, ale jest to inwestycja, która się bardzo opłaca. Co ciekawe, panele słoneczne produkują prąd przez cały rok, nie tylko w dni słoneczne. Po prostu gdy jest pochmurno ich wydajność jest mniejsza.

Okazuje się więc, że panele fotowoltaiczne mają szereg zalet i warto rozważyć ich montaż w swoim domu. Zamontowane w kierunku południowym panele słoneczne pokrywają najczęściej zapotrzebowanie na energię rodziny składającej się z czterech osób i to w ciągu całego roku. W ten sposób można również sporo zaoszczędzić, choć w perspektywie długoterminowej.  Warto pomyśleć o tym rozwiązaniu już na etapie projektowania czy budowy budynku mieszkalnego.  Jednak panele słoneczne zamontować można oczywiście w przypadku starszego budownictwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *