Kominek, który dopełnia salon

W przeszłości kominki stanowiły niezbędny element wyposażenia domów. Były bowiem źródłem ciepła. Współcześnie nie pełnią już tak znaczącej roli w ogrzewaniu, mimo to inwestorzy chętnie decydują się na ich montaż w swoich wnętrzach. Tęsknią bowiem za przyjemnym ciepłem, wydobywającym się z paleniska. I rodzinną atmosferą spotkań, z którą kominki ściśle się kojarzą. Dlaczego jeszcze warto rozważyć inwestycję w ten element aranżacji?

Kominek to stylowy dodatek

Najmodniejsze obecnie style aranżacyjne, takie jak minimalizm, styl modernistyczny czy skandynawski, zakładają daleko posunięty umiar w dobieraniu dodatków. Tych ostatnich we współczesnych wnętrzach jest niewiele, powinny być jednak wyraziste i reprezentujące wysoką jakość. Dlatego w roli dodatku bardzo dobrze sprawdza się kominek. Z pozoru zupełnie praktyczny element wyposażenia, dodaje wnętrzu charakteru i narzuca jego stylistykę. Producenci oferują obecnie bardzo różne produkty, te tradycyjne i bogato zdobione, jak i nowoczesne surowe w formie kominki. Bez większego wysiłku znajdzie się zatem coś w sam raz dla siebie.

Praktyczny element

Tradycyjne otwarte kominki to kosztowna inwestycja. Zapewne niewielu skusiłoby się na taki wydatek wyłącznie ze względów estetycznych. Jednak zaletą posiadania kominka jest także funkcjonalność wnętrza. Przy płomieniach można ogrzać się w szczególnie chłodny dzień, a także zrelaksować po wymagającej i stresującej pracy. Choć kominka nie traktuje się współcześnie jako głównego źródła ogrzewania, to jednak sprawdzi się on jako sposób dogrzania pomieszczenia oraz domu. Stąd między innymi tak duża popularność modeli elektrycznych.

Piec z płaszczem wodnym kupisz na stronie sklepu internetowego Szalony Max – sprawdź więcej

Salon z kominkiem

Praktycznie każdy salon skorzysta na umieszczeniu w nim kominka. Nawet jeżeli urządzono go w bardzo nowoczesnym, surowym duchu. Budując dom, warto rozważyć uwzględnienie w projekcie tradycyjnego modelu z otwartym, bądź zamkniętym paleniskiem. Jeżeli mieszka się w już wykończonej nieruchomości, praktyczniejszym rozwiązaniem okaże się zapewne kominek zasilany prądem. Jego instalacja nie wymaga bowiem gruntownych prac remontowych. Takie kominki można umieszczać także w mieszkaniach w bloku.

Oczywiście nie każdy salon musi posiadać kominek. Jeszcze kilkanaście lat temu nie były one popularne, a ludzie raczej od nich odchodzili. Współcześnie jednak kominki przeżywają swój renesans. Inwestorzy chętnie wracają do tradycyjnych, klasycznych patentów. Takie dodatki kojarzone są z jakością, dobrym gustem oraz klasą. Dawne trendy widać także w zainteresowaniu, jakim cieszą się obecnie piece. Wydawałoby się, że te kaflowe to już prehistoria, a tymczasem zdun staje się na nowo bardzo poszukiwaną profesją. Popularnością cieszą się też piece wolnostojące, kozy oraz modele z płaszczem wodnym. Łatwo się na nie natknąć we współczesnych polskich salonach. Po latach fascynacji nowoczesnością i urządzeniami, które tylko pozornie ułatwiają życie, ludzie chętnie wracają do sprawdzonych rozwiązań. Niektóre z nich wymyślono setki lat temu, a mimo tego są wciąż na czasie.