Doradztwo finansowe i korzyści z niego płynące

Doradztwo finansowe jest formą dodatkowej pomocy dla ludzi, którzy nie wiedzą, jak poradzić sobie ze swoimi finansami. Chodzi głównie o umiejętność takiego zarządzania nimi, aby wystarczyły na wszystkie potrzeby oraz przyjemności, a nawet można było zaoszczędzić choćby niewielką część. Przy niskich zarobkach jest to bardzo istotne, tym bardziej jeśli na utrzymaniu są dzieci. W dużej mierze o stan finansów dba głowa rodziny i często są to mężczyźni. Jednak kobiety również mogą być klientkami doradztwa finansowego, ponieważ usługi są dopasowane do konkretnej sytuacji.

Przede wszystkim doradca finansowy musi dokonać analizy statusu majątkowego danej rodziny. Na podstawie dokumentów, bilansów, wyciągów bankowych, a także kosztów jakie rodzina ponosi, ustala średni budżet miesięczny. Jest to rodzaj wspólnej konsultacji po to aby znaleźć dodatkowe możliwości nie tylko zarobkowe, ale również inwestycyjne oraz oszczędnościowe. Jako, że doradca finansowy jest specjalistą w dziedzinie finansów, podpowiada najbardziej trafne rozwiązania, by kolejne miesiące faktycznie przyniosły zyski. Wiele zależy od tego, na co chcą klienci przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze oraz ile mogą odłożyć każdego miesiąca. Doradca na pewno zaproponuje inwestycje giełdowe, fundusze inwestycyjne, lokaty, konta oszczędnościowe, a także kupno złota czy srebra. Są to najpopularniejsze formy inwestowania odłożonych środków, a to ile można na nich zarobić, zależy od strategii, jaką się przyjmie i włożonego kapitału początkowego. Doradcy finansowi mają tę zaletę, że często sami są praktykami finansowymi, dlatego wiedzą co się sprawdza najlepiej.

Jeśli sytuacja na rynku się zmienia, od razu są na bieżąco z takimi informacjami i klienci szybko się o tym dowiadują. Ma to wpływ na inwestowane fundusze, szczególnie na rynku akcji oraz walutowym. Oprócz tego doradca finansowy może zaproponować jeden z rodzajów kredytów, jeśli widzi, że w danej sytuacji klienta, bardzo by się on przydał. Ludzie zazwyczaj nie mają czasu aby analizować każdą ofertę bankową, a tym bardziej nie znają się na tym tak szczegółowo. Doradca przede wszystkim współpracuje z bankami, oferty zna doskonale i potrafi z łatwością porównać je i zaoferować najlepsze warunki. Dodatkowo bardzo często podczas dłuższej współpracy z bankami, ma możliwość negocjacji wyższej stawki kredytowej dla klienta oraz ustalenie dogodnych warunków, w tym rat kredytowych. Otrzymuje za swoje cenne usługi prowizję, ale za to pomoc finansową, jakiej udziela ludziom, jest nieoceniona. Ważne aby to było uczciwe, dlatego doradcy wysokiej klasy są polecani przez klientów, którzy wcześniej korzystali z takich usług. Doradca finansowy posiada własną firmę, własne biuro, w którym przyjmuje klientów. Rozmowy są objęte tajemnicą, ponieważ na jaw wychodzą bardzo osobiste szczegóły dotyczące spraw majątkowych.

Pomoc może być udzielona wielokrotnie, ponieważ zdarza się, że klient nie jest do końca przekonany, a ważne jest to, aby to on podjął ostateczną decyzję. Doradca może zasugerować rozwiązania finansowe które będą pomocne, aby sytuacja finansowa się poprawiła, ale nie ma prawa ingerować w decyzje klienta, a tym samym podpisywać za niego umów. W swojej pracy posługuje się symulacjami, specjalnym oprogramowaniem finansowym, wieloletnimi analizami, a także kalkulatorami finansowymi. Już sam ten fakt powoduje, że klienci chętniej ufają doradcy finansowemu i powierzają mu tak trudne sprawy finansowe. Pomoc ta jest potrzebna na każdym etapie życia, zarówno podczas wchodzenia w dorosłość studentów, jak i ludziom dojrzałym, mającym swoje rodziny. Doradca finansowy nie tylko pomaga, gdy na rynku jest bessa, ale również umiejętnie pokazuje drogi utrzymania zysków podczas bessy czy innych trudnych sytuacji, niezależnych od klienta. Mając wiedzę ze szkoleń, kursów, gazet, książek, obserwuje to, co dzieje się na rynku finansowym, politycznym, gospodarczym, ekonomicznym zarówno w kraju, jak i na świecie. Każdy klient przekazując swoje dane kontaktowe ma pewność, że doradca powiadamia, gdy warto zmienić decyzję.

Stąd też za zgodą klienta może wysyłać powiadomienia, przesyłać ciekawe artykuły na e-maila czy nawet proponować dodatkowe konsultacje przez komunikatory internetowe. Współczesna potrzeba doradztwa finansowego powoduje, że coraz więcej ludzi korzysta z usług takich specjalistów i to nie tylko w kraju, ale i za granicą. Tak naprawdę każdy może zaoszczędzić pieniądze i zacząć inwestować, dlatego doradca pokazuje od czego zacząć i jak to zrobić mądrze i rozsądnie. Samemu jest to o wiele trudniejsze, ponieważ należy wziąć pod uwagę ryzyko i ewentualne straty. Doradca natomiast przeprowadza wywiad, wypełnia ankiety i tworzy profile finansowe, po to aby klient mógł poznać swoje możliwości i rodzaj ryzyka, jakie jest w stanie podjąć. Doradca finansowy pomaga klientowi aż do momentu uzyskania pierwszych profitów, czy też otrzymania kredytu. Kolejne spotkania zależą od klienta i jego chęci, ale zazwyczaj tak jest że następuje ich kontynuacja. Klientom biznesowym doradca finansowy również pomaga w uzyskaniu wysokich zysków, a tym samym utrzymaniu firmy na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *